Összes oldalmegjelenítés

2013. május 25.

Q10: Ubikinol az igazi! – Ubikinon az előanyaga.

20 éves korunkig növekszik a sejtjeink energiaellátását katalizáló Q10 ubikinol koncentrációja.Ebben a tekintetben is 20 évesen vagyunk a csúcson, de nemcsak a  húszéveseké a világ  különösen akkor nem, ha Q10 ubikinol (2006 óta lehetséges) szedésével fékezzük a hanyatlást! 20 éves korunk után a Q10 koncentrációja szervenként különféle lefutás szerint csökken.

Az 1. ábra szemlélteti, hogy az általános csökkenést a Q10 ubikinol szedése nagyon fékezheti. Sokkal (kb. 8-szor) jobban, mint az először megismert és mintegy 30 évig elterjedt ubikinon változat, amelyet a túlnyomó többség még manapság is használ, különösen hazánkban.
Utolsó frissítés: 2013.12.30.

2013. május 17.

Izomvesztés (izomsorvadás) ellen mozgás és tejsavófehérje (Whey Protein)

Gyermekkori fejlődés és izomnövekedés (izomerősítő anabolikus kora) után következik a munkaképes felnőtt kor és abban a szinten tartó, egyensúlyi metabolikus kora. A későbbi éveket izomleépülés, izomgyengülés izomvesztés katabolikus korának nevezhetjük, mert ekkor már a vázizomzat tömege és ereje fokozatosan csökken az izmok leépülése miatt. A nagy és gyors izomleépülés, izomgyengülés, izomsorvadás  által jellemezhető szarkopénia betegség mellett, az egészségeseknél is fennáll az izomzat tömegének és erejének a csökkenési trendje, amelynek menete függ az általános edzettségtől és étrendtől. Mindezt egy összevont ábra szemlélteti az University of Southampton 2012. évi publikációi alapján.
A kezdetben évi 0,5% izomvesztés később 1-2%-ra is felmehet. Az időskori izomleépülés (szarkopénia) azonban fékezhető olyan módszerekkel, amelyek a fiatalkori testépítés (az izomszépítő body building) megoldásaihoz hasonlóak. Mint sok más területre, az izmokra is érvényes a jelszó: Használd vagy elveszíted! A fiatal izmok szépítése és idősödő izmok megtartása szükségessé teszi az étrend kiegészítését is, elsősorban a sokféle aminosavat tartalmazó tejsavófehérje koncentrátum fogyasztásával, valamint a Q10 ubikinol, D-vitamin és a K2 vitamin étrend-kiegészítők segítségével.
Utolsó frissítés: 2016.04.26.

2013. május 3.

Cukorbaj (diabétesz) "le-kezelése" Meforal nélkül, HbA1c labormérés révén

A vércukorszint otthoni mérése és az átlagos vércukorszint (eAG – estimated Average Glucose) labormérése új távlatokat nyitott a cukorbaj (diabétesz, cukorbetegség) szűrésében, diagnózisában, ellenőrzésében és a gyógyszeres vagy étrendi kezelésében is.

Hemoglobin A1c, HbA1c, (az itt is használt angol rövidítésben A1c) értékéből a becsült átlagos vércukorszint (eAG) egyszerűen számítható (mivel a kettő arányos egymással), ezért ebben az írásban a HbA1c és az eAG mérését azonosnak veszem. A HbA1c más megnevezései: glikohemoglobin, illetve glikált vagy glikozilált hemoglobin, amelyek utalnak arra az elvi különbségre, hogy az A1c nem a szabad vércukor koncentrációját méri (mint a pillanatnyi vércukorszint hagyományos mérése), hanem vörösvérsejtekben a „cukrozott”, glikált hemoglobulinok arányát, amely azonban a pillanatnyi vércukorszintek 2-3 hónapos átlagával arányos.

Az A1c mérésének azért is óriási a jelentősége, mert a diabétesz hosszú távú szövődményeinek a kockázata az átlagos vércukorszint értékével együtt rohamosan nő vagy csökken (mert exponenciálisan, hatványozottan változik). Ezt igyekszik drámai jelleggel szemléltetni a diabétesz fontos szövődményeire az 1. ábra is az A1c növekedésével egyre meredekebbé váló kockázati lejtők révén. Az ábra a (végső forrás: Skyler JS. Endocrinol Matab Clin North Am. 1996; 25: 243—254 adatait felhasználó) publikációs forrás (az alábbiakban itt is közölt) grafikonjának a fejre állításából indult ki.

1. ábra: A diabétesz kockázati lejtői




TARTALOMJEGYZÉK



ÖSSZEFOGLALÓ

VÉRCUKOR MÉRÉSE OTTHON ÉS A HBA1C MÉRÉSE LABORBAN

A vércukorszint 3 havi átlaga (eAG estimated Average Glucose)

Az átlagos vércukorszint meghatározásának a haszna

Otthoni családi vércukormérők a csúcsok és völgyek mérésére

Otthoni (családi) vércukormérő készülék (Dcont TREND) vétele

A mérés nagy szerepe diabétesz megelőzésében és kezelésében

A cukorbaj szövődményeinek nincs küszöbértéke

ÖNKÍSÉRLET A CUKORBAJ "LE-KEZELÉSÉRE" MEFORAL NÉLKÜL

Hiperszenzitív tüdőszöveti gyulladás 2014 elején

Önkísérletem oka: A metformin (Meforal) a hörghurut esetén nagyon káros

A vércukor szintje a tejsavó-fehérje fogyasztása után

MELLÉKLETEK

A „cukorbaj” és cukoranyagcsere lényege és biológiája (nagyon röviden)

A „koleszterinbaj” és koleszterin-anyagcsere esete is hasonló

A glikált, „édesített” hemoglobin és a HbA1c mérés biológiája

Metafora a cukor és a hemoglobin molekulák holtig tartó „egybekelésére”

A mérés eredményeként kapott HbA1c érték értelme

HbA1c fogalmi és jelölési rendszere

A felnőtt változat: HbA (=Hemoglobin Adult)

A felnőtt változat magas vércukorszintnél (HbA1)

A felnőtt változat koncentrációja: HbA1c (c= concentration)

Egyéb elnevezések

Összefüggések a vércukorszint egységei és értékei között

Standard összefüggés az A1c értéke és az átlagos vércukorszint között

Számszerű összefüggések a régi és az új egységek között

Becsült átlagos vércukorszint (estimated Average Glucose – eAG)

2. tábla: A vércukorszint becsült 3 havi átlaga az új HbA1C alapján

3. tábla: A vércukorszint becsült 3 havi átlaga a régi és új HbA1C alapján

Elnevezési és jelölési javaslatok

KAPCSOLÓDÓ IRODALOM