Összes oldalmegjelenítés

2013. április 8.

L-karnitin ér-elmeszesítő szívgyilkos (is lehet)



L-karnitin (L-Carnitine) káros hatásai alig ismertek, a kedvező hatásairól pedig ódákat zengenek a karnitint étrend-kiegészítőként reklámozó és áruló honlapok. 2013 áprilisában azonban a világsajtón szenzációs tálalásban söpört végig az a hír, hogy (egyéb kedvezőtlen körülmények fennállása esetén) az általam is szedett és kedvelt L-karnitin gyorsíthatja az érelmeszesedést (szívbillentyűk, erek, köztük a szív és agy erei elmeszesedését). Az érelmeszesedés pedig hosszú távon növelheti a szívinfarktus, trombózis és agyi érkatasztrófák és a halál kockázatát, amint azt az 1.ábra szemlélteti.

1. ábra: A kutatások által feltárt érelmeszesedési mechanizmus lényege
 A teljes ábrát a FÜGGELÉK mutatja e leírás végén
 
Stanley Hazen (Cleveland Clinic's Lerner Research Institute) és mintegy két tucat társszerzője a kedvezőtlen hatást azzal magyarázza, hogy egy bizonyos  bélflóra és az L-karnitin kölcsönhatása először TriMetilAmin (TMA) vegyületet hoz létre, amely azoban a májban oxidálódik az FMO enzim hatására és létrejön a káros TMAO (TriMetilAmin-N-Oxid) vegyület, amely gyorsítja az érelmeszedést azzal, hogy csökkenti a koleszterin visszaoldódását  az érfalakról.

A nehezen megjegyezhető TMAO rövidítés felidézésére javaslom a nagy kínai vezér, Tisztelt Mao megszólításból való kiindulást.

Hohó! Előzőleg éppen az ellenkezőjéről volt szó!
Nesze, neked ...paleolit diéta! ...energiaital!, ...vörös hús! ...L-karnitin kapszula! stb. A beszámoló megjelenésekor a szenzációt az is fokozta, hogy a következtetések károsan érintették a Big Business több szereplőjét. Meg is jött a rá azonnal a felháborodott és kemény (de csak bulvár jellegű) válasz, amelyet jól jellemez az egyik vitacikk címe is: Bullshit study of the year: “Carnitine causes heart disease” (magyarul: Az év bikaszar [lószart sem érő] kutatása: "Karnitin szívbetegséget okoz").

A kapott eredményeket azonban más kutatás nem cáfolta meg azóta (két év múltán sem!). Stanley Hazen 2015-ben (a fentieket megerősítve és a kolin bélbeli szerepét is kiemelve) a lehetséges hosszú távú végkifejletek közé már a krónikus vesebaj kialakulását is felsorolta, amint azt a 2. ábra szemlélteti.


2. ábra: Az "áldott" kolin, karnitin és bélflóra is társtettes az "átkozott" TMAO létrejöttében

TMA egy szokásos, halszagú bomlástermék a bélben. Általában nem okoz gondot, de egy nagyon ritka génhiba esetén halszagú lehet tőle a verejték, lehelet, vizelet  (a bőr száj, vagina, haj stb. kipárolgása). Normális esetben a halszag csak a kolin túlzott kolin fogyasztása esetén jelentkezik. Az itteni témakörben a TMA a főgonosz előanyaga, amelyből a májban Flavin Mono-Oxygenase3 (FMO3) enzimfehérjék oxidációs hatására az ördögi TAMO keletkezik.

Az óvatosság indokolt létfontosságú karnitin és kolin fogyasztásánál is

Mivel nem lehet tudni, hogy kinek milyen a bélflórája, célszerű óvatosan bánni a sok (>2g/nap) karnitin fogyasztásával (étrend-kiegészítőként, vörös-hús és/vagy  energiaital stb. formájában) – hátha más kutatások is megerősítik majd a túlzott karnitin fogyasztás hosszú távú kockázatát. A kolin túlfogyasztását kísérő halszag is intő jel lehet.

Egyébként (figyelembe véve az étkezési szokásainkat) nálunk a "hatóságok" által elfogadhatónak tartott karnitines étrend-kiegészítés maximuma 500mg/nap (Svájcban 1g/nap, Japánban és USA-ban 20 mg/testsúlykg/nap). A szívbajosok és a erős izommunkát végzők viszont joggal emelhetik a karnitin bevitelét (mert náluk a rövid távú, azonnali, jelenbeli előnyök sokkal nagyobbak lehetnek, mint a hosszú távon esetlegesen bekövetkező hátrányok jelenbe való vetülete (befektetési kifejezéssel élve: "diszkontált jelenértéke").

Én szív(izom)erősítőként szedek étrend-kiegészítő L-karnitint napi 500-100mg mennyiségben, valamint a Best Multiple révén 100 mg kolint is. Időnként azonban beteszem a Google keresőbe az "L-Carnitine" TMAO kereső kifejezést, hogy lássam az új fejleményeket, a pro és kontra érveket. Egyelőre inkább megerősítő, mint cáfoló írások olvashatók Stanley Hazen professzortól és másoktól is. Kósza jelzések vannak arról, hogy 2015.év folyamán az érelmeszedést okozó TMAO vérszintjének a mérése rutin labormérés is lehet, aminek óriási jelentősége lenne az egyéni fogyasztási szint beállításában, hasonlóan (például vércukor)  méréséhez. Akinek jó a cukra az  szabadon ehet édességet, akinek rossz, az pedig legyen óvatos.

Egy adott emberben a bélflóra kedvezőtlen szerkezete, a TMAO vérszintje, valamint az érelmeszesedés mértéke és előrehaladása azonban egyelőre főleg csak kutatói szinten meghatározható dolgok. A köznapi életben (ahogy a szólás tartja) egy olyan fekete macskát kergethetünk egy sötét kerek szobában, amely esetleg ott sincs.  Valójában nem is (nemcsak) a karnitin a bűnös, hanem a társtettes kolin és kedvezőtlen bélflóra is. A karnitin és a kolin "áldott jó" tápanyag, ezért ezekből a szükséges mennyiséget be kell szednünk. E követelményen változtatni nem lehet. Inkább szóba jöhet a bélflóra változtatása megfelelő étrend és/vagy étrend-kiegészítők révén. Jelenleg ezen az úton keresik megoldást a kutatók is, a TMAO vérszint rutinméréssé fejlesztése mellett. Addig azonban csak annyi tehetünk, hogy kerüljük el karnitin és a kolin túlzott, fölöslegesen sok fogyasztását.

A KARNITIN RÖVID TÁVÚ ELŐNYEI BIZONYÍTOTTAK,  HOSSZÚ TÁVON VISZONT MARAD A GYANÚ, A VÁD (de ennyi ismeretlen mellett reális vádalkut sem lehet kötni a rövid és hosszú távú érdekeink összeegyeztetésére). 

A rövid és hosszú táv ellentmondása az élet sok területén megjelenik. A rövid távon élvezet, hosszú távon egészségkárosodás példái a doppingszerek, a kábítószerek, köznapibb esetekben a édességek fogyasztása, dohányzás, alkoholizálás stb. A könnyelmű emberek azt mondják, miért vigyázzak annyira. Lehet, hogy előbb elüt egy autó, elvisz egy járvány stb. Aztán pedig bánhatja, ha mégis sokáig él, de a végén érelmeszesedési bajok keserítik meg az életét.

A karnitin és a kolin esetében azonban a rövidtávú egészségjavulás áll szemben a hosszú távú egészségügyi kockázatokkal, mint számos receptköteles gyógyszer esetén is. Ilyenkor nagyon számít az életkor. A kiskorúak, a fiatalok esetén kockázatosabb a hosszú távú káros hatás, mint például az idős szívbetegeknél, akik az évtizedekig tartó érelmeszesedés drámai végét esetleg meg sem érik (mert előbb elviheti őket egy valami más baj, egy másféle szervi vagy fertőző betegség, netán a végelgyengülés).


A megoldás nem könnyű, mert igen bonyolult biológiai folyamatokról van itt szó, de az érdeklődés óriási, ezért igen sok kutató dolgozik rajta. Mostanában szinte naponta (évente közel 300) közlemény jelenik meg róla. Lehet, hogy néhány év alatt kifejlesztenek majd olyan pirulát, amely a bélbaktériumokra hatva megakadályozza, hogy az angyali karnitin és/vagy kolin hatására az ördögi TMAO keletkezzék.  Az is lehet, hogy a TMAO káros hatását majd ki lehet védeni a koleszterin anyagcseréjére kedvezően ható valamilyen szerrel (pl. sztatinnal) vagy elegendő mozgással. Akkor pedig majd aggodalom és kockázat nélkül élvezhetjük a vörös hús ételeket és az energiaitalokat, valamint testépítőként (vagy szíverősítőként, mint én) szedhetjük az L-karnitin és/vagy kolin étrend-kiegészítőket is.
Utoljára frissítve: 2015.05.25