Összes oldalmegjelenítés

2014. április 16.

Fertőtlenítés szelektíven. Microflóra és Solumium


A humán fertőtlenítés legfőbb problémája a szelektivitás, amely a patogén mikrobákra gyakorolt erős irtó hatás mellett a kolonizált "baráti mikrobák" és az emberi sejtek minél kisebb károsítását igényli. A velünk szimbiózisban élő "szövetséges" baktériumainkra ugyanis vigyáznunk kell, mint a szemünk fényére. 

Mi valójában egy emberi sejtekből és baktériumokból álló összetett lény vagyunk, mert az emberi sejtek számának tízszeresét meghaladó számú mikroba, főleg baktérium él velünk szimbiózisban, elsősorban az anyagcserét ellátó szervek külső és belső felületein. A hasznos (szakkifejezéssel: kolonizált) baktériumokból legtöbb él a belekben, bőrön és légutakban, de jelentős a szerepe a szem, száj, gyomor és a vagina baktériumainak is. Az egész Földön vastagbélben a legnagyobb az élőlények sűrűsége. 

„Darabszámra nézve” mintegy 90%-ban baktériumtelep (mikrobakolónia) vagyunk és csak 10% körüli a „saját testünk”. A tömegünket tekintve azonban csak 1-2%-ban vagyunk mikrobák, mivel a testünkben csak kb. 1,5 kg mikroba van (a bélben kb. 1 kg). Így súlyarányban csak 1-2%-ban vagyunk baktériumok, mintegy 98-99%-ban mégiscsak emberek vagyunk! A baktériumainkat akár egy térben bonyolultan eloszlott külön szervnek (mondjuk: baktériumszervnek) is nevezhetnénk, amely ugyan sajátunk, de genetikailag külön fázist alkot (a sejtjeinkhez képest). 


Röviden: Baktériumokat, kórokozókat ölni könnyű, de szelektíven fertőtleníteni nehéz.  

Hosszabban: a kórokozók elpusztítására van elég biocid anyag (erős sav vagy lúg, szerves és szervetlen sejtméreg stb.) és fizikai módszer, mint például a hevítés és a  besugárzás. A nehézséget a szelektivitás okozza, vagyis az, hogy közben minél épebben megmaradjon a fertőtlenítendő tárgy, személy, környezet, beleértve a baráti mikroflórát is. Ha ez nem teljesül (jól), akkor a fertőtlenítés akár sokkal többet árthat is, mint amennyit használ. 


FERTŐTLENÍTÉSI szelektivitás = a kezelési és hatóanyag szelektivitás eredője.  
Ezt a háromfajta szelektivitási elnevezést és fogalmat azért vezetem be e témába, mert lényegesen jobb áttekintést és magyarázatot tesz lehetővé, mint a szokásos jelző nélküli szelektivitás, amelyen gyakorlatilag csak a hatóanyag (belső) szelektivitása értendő. A (hatóanyag szempontjából tekintett) külső kezelési szelektivitás nem tudatosul eléggé, pedig a többé-kevésbé széles spektrumú biocid anyagoknál sokszor ez a megoldás lényege. Ebben a szemléletben a  fertőtlenítési szelektivitás = külső és a belső szelektivitás eredője.



A kezelési szelektivitás a szer térben és időben korlátozott alkalmazása (például: csak külsőleg, csak egy kis helyen és/vagy csak rövid ideig, gargarizáláskor a lenyelés tiltása, szembe ne menjen stb.). Itt nem a szer belső szelektív hatásáról van szó, hanem az alkalmazási módja válogatott (szelektált) megfelelően, vagyis az, hogy mikor, mire, hol, mennyi ideig, hogyan alkalmazzák. Ezen a módon a biocid (a Solumiumhoz hasonlóan mindent ölő, tehát eleve nem szelektív) szerek tényleges fertőtlenítő hatása is szelektív lehet. A kezelési szelektivitásra példák a külsőleges használatú lokális fertőtlenítők (köztük a Solumium is), valamint a rövid lokális felületi hatást kifejtő szájvizek, garatöblögetők stb. A Listerin szájöblögető például csak 30 másodpercig használható (és nem szabad lenyelni).

Ez a naplóbejegyzés a fertőtlenítés problémái közül kiemeli a velünk szimbiózisban élő mikrobaközösség óvásának és gondozásának a „mikrobakertészeti” szempontjait is. 

A fertőtlenítő szerek közül részletesebb és konkrétabb elemzést szentel az általam nagyon megkedvelt (és már egy éve folyamatosan használt) Solumiumnak, amely egy "hipertiszta" klór-dioxid, és egy olyan magyar találmányon alapul, amely 2012-ben európai, 2013-ban pedig amerikai szabadalmi oltalmat nyert. A Solumium az ózon után a második legerősebb fertőtlenítő, de a bakteriális biofilmek ellen még az ózonnál is sokkal hatásosabb. A Solumium a másodperc tört része alatt elpusztítja a baktériumokat,  a gombákat és a vírusokat, majd a hatóanyaga gyorsan el is párolog (ha valami nem akadályozza meg abban). A gyors elpárolgás révén a Solumium az erős fertőtlenítő hatást az időbeli szelektivitással automatikusan ötvözi.